Reprezentace XV - muži

Lotyše jsme zlomili, uvedl kouč reprezentace. Doufá v podporu v baráži v Říčanech

Ilustrační foto

Česká ragbyová reprezentace XV si dnes v Rize s přehledem poradila s domácím Lotyšskem. Vítězství 43:7 znamená, že Češi vyhráli v divizi mistrovství Evropy Confernece 1 North svoji skupinu a budou hrát v baráži o postup do Trophy. Soupeřem Čechů budou Izraelci nebo Bulhaři, neboť jeden z těchto týmů vyhraje „jižní okruh“, tedy oblast Conference 1 South. Baráž se uskuteční 27. května v Říčanech, protože ani Bulhaři ani Izraelci již ve své konferenci nemůžou získat více bodů než Češi. Výhodu domácího prostředí tak podle pravidel Rugby Europe budou mít tuzemští hráči.

Lotyšsko - Česko 7:43, Riga, 29. dubna 2023, zápas ME skupiny Conference 1 North

Byl to zápas, který se zlomil na konci první půle. Tam Češi jednoznačně začali ukazovat vyšší herní kvalitu i více síly. "Dokud měli Lotyši sílu a naději na dobrý výsledek, tak kladli velký odpor. Na konci první půle se nám je podařilo zlomit," uvedl k zápasu trenér národního týmu Česka Miroslav Němeček.

Podle kouče do té doby české reprezentanty brzdily nepřesnosti: jak ve standardních situacích tak i v rozhodování. "Náš tým je velice mladý a potřebuje se naučit hrát pod tlakem," konstatoval kouč, podle kterého je velké pozitivum, jak do týmu postupně zapadají mladí hráči, kteří přicházejí z U20.

V mužské reprezentaci se poprvé objevili Jindřich Kulhavý, Vladan Diviš a Ondřej Bejček. "Ti všichni dnes odehráli skvělý zápas," uvedl kouč. "Nyní bude potřeba se věnovat našim slabinám a připravit se na zápas o postup, který se odehrajem 27. května v Říčanech. Každopádně doufáme ve velkou diváckou výpomoc," uzavřel Miroslav Němeček. Zajímavostí zápasu je, že spolu poprvé za mužskou reprezentaci nastoupili bratři Vlastimil a Vladan Divišové.

Lotyšsko - Česko 7:43 (7:29)
Body:
Foundoux 5, Roberts Davidson 2 - Koblic 15, Cimprich 13, Adámek, Vlastimil Diviš a Bejček po 5. Pětky: 1:6. Rozhodčí: Jastrzebski (Pol.).