<p><em></em></p><p>Zeptáte-li se ragbistu, kdo že je Medák, prozradíte na sebe, že s tímto sportem nemáte nic spolecného. Prezdívku významné postavy ceského ragby, bývalého prezidenta Ceského rugby unie Eduarda Krütznera (od roku 2003 - 2007) totiž znají nejenom u nás, ale i ve svete.</p>
Zeptáte-li se ragbistu, kdo že je Medák, prozradíte na sebe, že s tímto sportem nemáte nic spolecného. Prezdívku významné postavy ceského ragby, bývalého prezidenta Ceského rugby unie Eduarda Krütznera (od roku 2003 - 2007) totiž znají nejenom u nás, ale i ve svete.
Eduard Krützner alias Medák narozený 16. dubna 1935 slaví osmdesátiny.
Pražský rodák Medák, který už více než dve desetiletí je Stredocechem bydlící v Letech u Dobrichovic, se od mládí venoval rade sportu, tenisem, plaváním, hokejem, volejbalem pocínaje a konce basketbalem, kde se stal s klubem Orbis Praha mistrem CR a startoval v PMEZ.
K ragby jej privedli jeho spolupracovníci Jan Kudrna a Miroslav Vondrácek , který byl také bývalý hrác a navíc reprezentant v basketbale. "Zpocátku jsem hrál oba sporty, v zime basketbal a od jara do podzimu ragby. To pro mne melo velkou výhodu, nebot jsem trénoval petkrát týdne a mel tak dobrou individuální techniku. V ragby jsem již za pul roku hrál za Ácko Pragy, které v té dobe patrilo k nejlepším u nás. Ze sportu jsem s pak i posléze vybral jen ragby, zejména pro výbornou partu, která pro hru se šišatým mícem obetovala všechen svuj volný cas. Proto jsme meli skvelé výsledky v domácí souteži i v PMEZ," vzpomíná Eduard Krützner.
V reprezentaci hrál Medák od roku 1959 až do roku 1972 a z toho 8 let byl jejím kapitánem. Ceskoslovenská reprezentace v té dobe startovala na ME v nejvyšší divizi a byla obávaným souperem, nebot, když hrála proti Francii, tak Francouzi postavili proti Ceskoslovensku svuj nejsilnejší tým. V roce 1968 hrál Eduard Krützner týmu Evropy, které se v rámci oslav 60 let ragby v Nemecku s ním utkalo.
Když v roce 1971 hrálo Ceskoslovensko s Belgií hrál proti domácímu týmuv belgickém roji i pozdejší predseda mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.
Eduard Krützner vystudoval trenérskou školu na Fakulte telesné výchovy a sportu a už v roce 1970 byl po utkání Francie – Ceskoslovensko osloven francouzským klubem Olympique Besancon s nabídkou hrát za nej. Nakonec obdržel povolení od tehdejšího CSTV a v Besanconu mohl hrát po dobu dvou let. S týmem postoupil do druhé nejvyšší souteže a posléze, kdy se stal hrajícím trenérem, za rok Besancon postoupil do I.divize.
Behem pobytu ve Francii navázal radu prátelství s predními francouzskými hráci, trenéry i funkcionári, absolvoval rovnež ve Francii kvalitní stáže.
Po návratu z Francie Eduard Krützner trénoval Pragovku, z kterou za svoji hrácskou a trenérskou kariéru celkem získal 11 titulu. Stal se i trenérem reprezentace. Zároven aktivne pracoval v Trenérsko-metodické komisi, která za jeho pusobení vydala rada materiálu pro tuzemské trenéry a organizovala stáže vedené francouzskými experty.
V roce 1978 dokázal ve spolupráci s Comité Lyonnais, s tehdy z nejúspešnejších Comité ve Francii, zajistit úcast ceskoslovenských kadetu na nejvetším mezinárodním mládežnickém turnaji na svete, které porádalo mesto Lyon. A tak se ceští ragbisté tohoto evropského turnaje zúcastnili celkem na 21. rocnících a to zajisté kladne poznamenalo sportovní rust rady pozdejších reprezentantu.
V roce 1979 se stal clenem sportovní komise FIRA-AER , kde Krützner pracoval v sekci rozvoje mládežnického ragby.
V roce 1990 byl nominován do skupiny expertu FIRA-AER, která mela za úkol jednak školení trenéru clenských federací FIRA-AER, ale provádet analýzy a návrhy na zkvalitnení trenérsko-metodické práce v jednotlivých uniích.
Pravidelne porádal školení pro ceské trenéry a jistou dobu prednášel na Fakulte telesné výchovy a sportu - specializaci ragby. V roce 1990 se stal generálním sekretárem CSRU a v letech 2003 - 2007 byl prezidentem Ceské rugbyové unie. V roce 2002 byl zvolen do Exekutivy FIRA-AER, kde tuto funkci zastával až do roku 2009.
Deset let od roku 1995 je komisarem a delegátem FIRA-AER a tuto funkci vykonává až do dnes. Pravidelne se zúcastnuje mezistátních zápasu a podává o nich zprávy pro FIRA-AER.
"Ragby je sport, který stále dodržuje své základní hodnoty, pro které si jej vybrala drtivá vetšina ragbistu a tím jsou smysl pro fair-play. I když ragby je sport kolektivní a kontaktní, kde se prosazují fyzické prednosti, deje se tak jen v rámci pravidel. Proto také na stadionech zatím nikdy nebyly problémy s diváky, jaké známe z fotbalu. Hráci hrají s maximálním nasazením a se smyslem pro fair-play," konstatuje Eduard Krützner
V soucasné dobe se Medák snaží stále predávat své dlouhodobé zkušenosti mladším ragbistum. Vybral si pro tuto osvetovou práci nekteré zacínající kluby, jež mají zájem o jeho metodickou pomoc a tak zajíždí do Rakovníka nebo do Prahy na Pragovku prijíždejí hráci z Kralup, ze Sedlcan nebo z Plzne.
„Ragby není jenom sport, ale je to životní filozofie, která velmi kladne ovlivnuje život každého jednotlivce, který tento sport opravdových kamarádu poznal. Mám to štestí, že jsem díky ragby poznal prakticky celý svet, ale hlavne získal tolik uprímných a verných kamarádu na celé zemekouli," rekl pro ragbyový magazín Ceskéragby.cz.
Lety u Dobrichovic tím, že zde nyní Medák a jeho žena bydlí, se staly místem, které už v posledních letech navštívily známé osobnosti francouzského ragby. Prátelé Eduarda Krütznera tak dobre vedí, jaká je nádherná príroda kolem Berounky. "Treba se zde jednou bude hrát i ragby," plánuje ragbyový jubilant.
„Já mel v živote to štestí, že jsem poznal mnoho ragbyových nadšencu, kterí mne pro tento nejkrásnejší sport získali a zásadne poznamenal celý muj sportovní život. Snad nejvíc mne ovlivnil Honza Kudrna, který mne k ragby privedl. To byl opravdový Monsieur Ragby," dodal Eduard Krützner, jemuž ragbisté ríkají Medák.
Eduard Krützner behem svého petapadesátiletého pusobení v ragbyovém dení vychoval stovky hrácu, desítky reprezentantu a svým príkladem podobne jako jeho Jan Kudrna privedl k ragby desítky dalších nadšencu a v mnoha prípadech následovníku.
V roce svého životního jubilea si Medák udelal radost, když vydal vlastním nákladem sepsané vzpomínky. Knížku si ragbyoví príznivci mohou koupit v klubovne Pragy.
"V Ceské republice v soucasné dobe není významnejší ragbyová osobnost než je Eduard Krützner," rekl s uznáním soucasný prezident Ceské rugbyové unie David Frydrych.
S práním všeho dobrého se k celé rade ragbistu, bývalých spoluhrácu, kamarádu a príznivcu ragby pripojuje i Ceskérgaby.cz .
Ragby zdar a Medákovi zdar.
Petr Skála