Domácí soutěže

Afričani ve finále Extraligy 2024

V zítřejším finále Extraligy se zajisté můžeme těšit na řadu osobních příběhů a soubojů. Jeden takový příběh se bude psát i o dvou hráčích, kteří se narodili a vyrostli v Jižní Africe. Oba patří k výrazným osobnostem svého týmu a nastupují na pozicích útokové spojky anebo tříčtvrtky. Řec je o říčanském Tristanu Horakovi a Jacqu Dumasovi, který od letošního roku obléká dres Pragy.

Horak ve formě, Dumas spokojen se soutěží

Tristan Horak, pravidelně nastupující za říčanský Mountfield, není pro české publikum žádnou novinkou. Hráč, který v historii jako první cizinec ovládl anketu o nejlepšího ragbistu roku - bylo to za rok 2022, patří ve svých 23 letech k nejlépe bodujícím hráčům. Do Česka přišel před 5 lety. Letos ho měla čekat další dobrá sezóna v Říčanech, začátek roku ho však nezastihl při plném zdraví. Z ciziny si přivezl nepříjemné zdravotní obtíže způsobené setkáním s jedovatým živočichem. Nyní je však, dle svých slov opět v plné formě.

"Jsem znovu zdravý a v kondici. Můžu naplno trénovat, posilovat samozřejmě i kopat. Právě o kopání jsem měl strach, jelikož moje noha byla zraněním dosti zasažena. Naštěstí jsem se uzdravil, a tak můžu v letošním roce naplno fungovat," ubezpečuje své fanoušky Horak.

V sobotu se proti Horakovi postaví jeho krajan z Afriky, Jacques Dumas. Dumas působí v české nejvyšší sezóně druhým rokem. Žlutomodrý dres Zlína akorát letos vystřídal za žlutočerný dres Pragy.

"Českou soutěž si užívám. Je zde spoustu velmi vyrovnaných a těžkých utkání. Jakýkoli tým se letos mohl probojovat do semifinále," prohlašuje Dumas, který před semifinálovým utkáním podstoupil výraznou změnu vizáže v oblasti vousů. Na finále se těší a svého soka z Říčan samozřejmě zná.

O soupeři s respektem

"V Extralize působí menší skupina Afričanů a Tristan je bezpochyby jeden z nejlepších. Je to skvělý hráč, na kterého se chceme během finále zaměřit a nedat mu příliš prostoru vyniknout," oceňuje Dumas mladšího Horaka. Rovněž Horak si je vědom kvalit svého zítřejšího soupeře.

"Potkali jsme se už minulý rok, kdy ještě hrál za Zlín. Pragovce ohromně pomohl a jednoznačně patří mezi hráče, který představuje hrozbu pro naši obranu. Zároveň je velmi silný v obraně, a tak naši snahou bude se k němu zbytečně příliš nepřibližovat," přiznává Tristan Horak, pro kterého čtvrté finále v řadě, podobně jako pro jeho parťáka Honzu Šedivého, bude velkou motivací: "Vyhrát počtvrté titul v řadě by bylo něčím speciálním. Vyhrávat každý zápas a sezónu je však součást mého mentálního nastavení a standardem, který chci naplňovat pokaždé, když jdu na hřiště."

Finále bude velkým dnem i pro Jacqua Dumase. "Měl jsem možnost odehrát nějaké to finále v Africe, ale toto je mé vůbec první v zahraničí, a to je příjemné. Obzvlášť poté, co nás většina týmů a diváků považovala za outsidery. Ale mladí kluci z Pragovky se letos ukázali a tato sezóna se jim, společně se zkušenými "plejery" jako je Dan Hošek anebo Petr Čížek, povedla. A do počtu rozhodně nehodláme být ani ve finále. Tvrdě jsme se připravovali, abychom se pokusili o titul, a teď je před námi poslední překážka," sdílí odhodlání panující ve vysočanském klubu Dumas, který letos oslavil 29. narozeniny. Jak říká, zbývá mu už jen asi 5 let na herním vrcholu a proto opatrně zvažuje, kam půjdou jeho další kroky.

"Momentálně mám pár nabídek a rozhodnu se pro tu nejlepší. Jedné mé dceři jsou tři roky a kvůli svému snu hrát ragby jsem přišel o třetinu jejího života. Zajistit jim co nejlepší budoucnost proto své rodině dlužím," odhaluje odvrácenou stranu své hráčské kariéry Dumas. Tristan Horak je oproti němu v jiné situaci, jelikož to nejlepší má před sebou a rodinné závazky nemusí do stejné míry řešit.

Do nároďáku a ještě dál

"Konečně jsem způsobilý, abych mohl hrát za český národní tým, a dostat se do nominace je proto můj současný cíl. Samozřejmě chci na sobě i dál pracovat, abych se ukázal a třeba tím se i dostal k nějakému zajímavému kontraktu v zemi, kde je ragby velkým sportem," naznačuje své další plány Tristan Horak.

Finále Extraligy mužů v ragby o patnácti hráčích se odehraje v sobotu, 1. června od 16:00 na stadionu Josefa Kohouta v Říčanech, kde bude ragby k vidění již ranních hodin. Od 10. hodiny bude totiž říčanský klub hostit i celostátní přebor ve smíšené kategorii do 12 let a od 11:00 i semifinále chlapecké kategorie do 16 let mezi domácím Mountfieldem a Petrovicemi. Vstupenky na finálové utkání budou k dispozici na místě.

Autoři fotografií použitých v koláži: Filip Fuchs a Miroslav Kuběna

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři