Reprezentace

Nominace a rozhovor s trenérem českého týmu

Zvláštní příchuť bude mít utkání českého národního týmu proti Švýcarsku pro trenéra Mirka Němečka. Nejen, že jeho svěřence čeká Švýcarsko, nejsilnější soupeř ME úrovně Trophy, do které český tým postoupil, ale zároveň bude švýcarské lavičce šéfovat jeho bývalý trenér z Francie. Jaké jsou z toho dojmy hlavního trenéra českého národního týmu a s čím půjdou čeští ragbisté do utkání, to jsme zjišťovali v krátkém rozhovoru.

Před českým týmem je vrchol sezóny proti favorizovaným Švýcarům. Jaký to je pocit? Jsi nervózní?

MN: Kupodivu, i když se jedná o nejsilnějšího soupeře ve skupině, tak nervózní nejsem. Naopak se velice těším a beru to jako velkou výzvu. Díky naším dvěma výhrám jsme si vytvořili celkem komfortní pozici a případná prohra pro nás tak nebude fatální. Ambice ale máme každopádně vyšší než hrát pouze o udržení. Také jsem rád, že se konečně setkám s Olivierem Nierem, trenérem Švýcarů který mě několik let trénoval v Oyonnaxu (na rozhovor s Olivierem Nierem se můžete těšit již zítra – poznámka redakce).

Bude příprava týmu na tento, těžký zápas něčím jiná?

MN: Příprava se bude hodně podobat naším předešlým přípravám. Myslím, že tenhle styl funguje celkem dobře. Samozřejmě bychom byli radši, kdybychom se mohli s hráči na týden někde zavřít na soustředění, ale musíme se přizpůsobit podmínkám, které máme.

A co samotný tým? Víme, že se snažíte pracovat se stabilním kádrem, budou přesto nějaké změny? Bude k dispozici Kulhavý?

MN: Samotný tým ohlásíme ve čtvrtek. Žádné zásadní změny by nastat neměly. Je tam ale ještě pár variant, které zvažujeme. Nicméně na předzápasové soustředění se přihlásil velký počet hráčů, což je skvělý. Konečně máme z čeho vybírat a počítám, že i příprava bude mít větší kvalitu. Bohužel nám ale bude chybět Jindra Kulhavý, který se bude hodně těžko nahrazovat. Jinak bychom měli být kompletní.

V čem vidíš hlavní silnou stránku Švýcarů? Měl jsi už možnost shlédnout jejich utkání?

MN: Zápasy Švýcarů jsem sledoval už během přípravy na naše předchozí utkání. Myslím, že jejich hlavní síla je v tom, že nepanikaří a dokáží dělat dobrá rozhodnutí, která následně bezchybně provedou. Také se opírají o velmi silné mlýny. Myslím, že naší první řadu čeká velká výzva.

Jaký výsledek utkání by Tě učinil spokojeným?

MN: Myslím, že jsme schopni Švýcary porazit a proto bych bral pouze vítězství. Nicméně v této situaci je pro mne možná důležitější naše předvedená hra a vědomí toho, že se pomalu posouváme dopředu. Nejen bodově, ale především i herně.

Mezistátní utkání mezi ragbisty Česka a Švýcarska bude odehráno v sobotu, 9. března 2024 od 14:00 na pražském stadionu Markéta. Půjde o střetnutí dvou zatím nejsilnějších týmů mistrovství Evropy úrovně Trophy, tedy pomyslné třetí výkonnostní úrovně v Evropě. Vstupenky na utkání jsou v předprodeji na stránkách Ticketportal, o novinářské akreditace je možné žádat skrze formulář. Přenos z utkání poběží na kanále ČT SPORT Plus.

Po skončení utkání dojde od 16:30 k pozápasovém střetnutí mezi českým výběrem do 20 let a do 23 let.

Během letošní premiéry národního týmu, kdy si Češi 14. února na Markétě poradili s výběrem britské policie, měl trenér Němeček řadu důvodů ke spokojenosti. Foto: ČSRU / Martin Flousek

Sestava českého týmu pro utkání se Švýcarskem

 1. Tomáš Stránský / SC Leucate Corbières Mediterranée XV (FRA)
 2. Vojtěch Vomáčka / Saint Marcellin Sports (FRA)
 3. Vladan Diviš / RC Sparta Praha
 4. Lukáš Chytil / RC Mountfield Říčany
 5. Jakub Homer / RC Mountfield Říčany
 6. Vlastimil Diviš / RC Sparta Praha
 7. James Faktor / H.A.C. RFU (UK)
 8. Dan Hošek (kapitán) / RC Praga Praha
 9. Zbyněk Schütz / RC Dragon Brno
 10. Richard Hřebačka / RC Sparta Praha
 11. Adam Miřácký / RC Slavia Praha
 12. Samuel Dupuy / RC Mountfield Říčany
 13. Lukáš Hřebačka / RC Sparta Praha
 14. Adam Koblic / RC Tatra Smíchov
 15. Martin Cimprich / H.A.C. RFU (UK)
 16. Jakub Král / RC Praga Praha
 17. Radek Novotný / RC Praga Praha
 18. Matouš Hodek / RC Tatra Smíchov
 19. Ondřej Bejček / RC Sparta Praha
 20. Matěj Severýn / RC Slavia Praha
 21. Jakub Havel / RC Mountfield Říčany
 22. Jakub Pospíšil / RC Slavia Praha
 23. Patrik Pavlík / RC Mountfield Říčany

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři