Příběhy a rozhovory

"Energie kolem ragby je skvělá," říká editorka knihy Ragby

Koncem minulého roku spatřila světlo světa kniha o ragby, která nese název... Ragby. Kniha je unikátní hned v několika ohledech. Je velká, napsána v českém jazycee a šéfem tvůrčího týmů nebyl nikdo z českého ragbyového hnutí. Lépe řečeno, šlo o šéfovou. Petra Nováková, editorka nakladatelství Labyrint, byla hostem nejnovějšího dílu podcastu ZaHáčky.

Ragby jsem vnímala jen velmi okrajově

Má za sebou studium umění v Olomouci a Miláně. Doposud se podílela zejména na knihách, které byly o umění. Mezi nimi i mezinárodně oceněná kniha pro děti s názvem Město pro každého. Teď má za sebou první projekt se sportovní tématikou a, dle jejích slov, si to užila. Ve spolupráci s J&T Bankou, mj. generálním partnerem České rugbyové unie, vznikla velká kniha o ragby a byla to právě Petra Nováková, která vedla autorský tým.

"Ragby jsem před psaním této knihy vnímala jen velmi okrajově. Především skrze filmové příběhy, jako například o životě Nelsona Mandely," přiznala na úvod rozhovoru deváté epizody pořadu ZaHáčky Petra, která nad přípravou knihy strávila zhruba osm měsíců. Za tuto dobu se jí a jejímu týmu, ve kterém byl i třeba Martin Kafka, podařilo připravit graficky vyladěnou publikaci, která má tématicky velice široký záběr - od historie sportu, přes haku, riziko demence až ke třem ryze českým kapitolám. Jedna se věnovala i sbírce od nedávno zesnulého nestora zlínského ragby, Jiřího Kotlového.

Přemýšleli jsme, zdali vůbec české ragby zahrnout

"Na začátku jsme přemýšleli, zdali tam vůbec české ragby zahrnout. Není možné stavět příběhy českého ragby vedle Jonaha Lomu a British Lions," vysvětlovala úvodní dilema při výběru kapitol Petra Nováková. "Ale říkala jsem si, že by byla škoda téma českého ragby úplně opomenout. Konkrétně kapitola s panem Kotlovým byla zařazena, protože jsme hledali nějaký nový grafický námět, abychom tam nedávali neustále ty samé obrázky chlapů s míčem. A pan Kotlový má neskutečnou a úžasnou sbírku filatelie."

Postupem času tak vznikla kniha, která je určena pro širší okruh čtenářů, než jsou jen ti zevnitř ragbyového hnutí. "Je to primárně určeno pro ragbyovou komunitu. Jsem ráda, že slyším ohlasy od mladých lidí, středoškoláků, kteří hrají ragby a jinak se o literaturu nezajímají a toto je pro ně 'otvírák' k literatuře. Dále to je určeno pro jejich rodiče, ale i třeba pro ty, které baví grafický design a obrazové publikace," vysvětluje okruh čtenářů knihy Ragby. Ta si za dobu své, poměrně krátké, existence již dvakrát dostala do hledáčku odborné veřejnosti, která ji nominovala na prestižní ceny. Konkrétně šlo o ocenění Magnesia Litera za nakladatelský počin a také ocenění Nejkrásnější kniha roku 2023.

Nominace na Magnesia Litera je velkou ctí

"Já jsem byla obrovským způsobem překvapená, že ta kniha byla nominována. Beru to jako úspěch. Kniha o sportu figurovala vedle výukového materiálu pro UMPRUM a sebraných spisů básníka Šiktance. Jedná se o neporovnatelné tituly a je to obrovská čest. Myslím, že to je jedna z prvních knih o sportu, která byla na Magnesia Litera nominována," vysvětlila důvod spokojenosti editorka Petra Nováková.

Na konec rozhovoru jsme se nezapomněli zeptat ani na to, jaký je vztah Petry Novákové k ragby po napsání knihy. Bylo radostí si vyslechnout odpověď. Právě tu a řadu dalších odpovědí si můžete poslechnout v nejnovější epizodě podcastu ZaHáčky, která je k dispozici na Spotify.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři