Příběhy a rozhovory

"Budeme dobrý," věří kouč Král a uvádí sedm důvodů, proč nechybět na ME juniorek.

Do výkopu prvního utkání evropského šampionátu juniorek v ragby 7s zbývají už jen týden a dva dny. V tomto článku najdete detailní rozpis turnajem včetně nasazení týmů do skupin. Mezi účastnicemi turnaje nebudou samozřejmě chybět ani česká děvčata, která minulý rok vybojovala vynikající výsledek. O letošní přípravě českého týmu, ambicích a důvodech proč přijít do Petrovic podpořit české lvice jsme se bavili s trenérem juniorek Stanislavem Králem.

Rozpis turnaje

Rozdělení týmů do skupin se řídí výsledky turnaje z minulého roku. Sestupivší Portugalky letos nahradí Polky. Turnaj bude zahájen v sobotu ráno utkáním mezi Francí a Ukrajinou, Česko do bojů vstoupí jako 5. nasazený tým v 11:44 proti papírově slabší Belgii. S favorizovaným Španělskem by se pak naše děvčata měla utkat šest minut po 14. hodině.

Rozhovor se Stanislavem Králem, trenérem českého týmu

Stando, v minulém roce jste s týmem v Petrovicích skončili na skvělém pátem místě. Jaké ambice má český tým pro letošní šampionát?

Ano, páté místo bylo skvělé a celý tým v loňském roce byl skvělý. V letošním týmu by mohlo být až sedm hráček se zkušeností z loňska doplněných o talentované mladší dívky. To je velký příslib. Ambice jsou minimálně stejné, udržet páté místo. Nicméně je to turnaj a ten když se vydaří tak třeba posuneme historickou laťku opět výše.... Tento tým určitě má velký potenciál a vysokou kvalitu.

Jak probíhala a probíhá příprava na tento turnaj?

Přípravu se snažím, jak je mým zvykem nepodcenit a s výběrem holek pracuji celoročně. Hned týden po Evropě v Petrovicích začínám formovat výběr hráček pro příští sezonu 2024 na prvním soustředění. Ta letošní byla fajn, holky jsou ochotné na srazy jezdit a pracovat na sobě. Hodně se snažím komunikovat s klubovými trenéry hráček, tak abych měl i maximum informací. Moc jim všem děkuji! Letos jsme moc necestovali na zápasy, kempy, ale i tak budeme připravený. Budeme dobrý.

Na koho se v českém dresu můžeme těšit? Uvidíme některá z děvčat, která se představila na loňském turnaji?

Jak jsem již zmínil. Ve výběru je dost ostřílených hráček z loňska a lídrů svých klubů. Skladba je pestrá pět Tatrovaček, po dvou hráčkách z Bystrce, Petrovic, Olomouce a Zlína, zastoupení má i Brněnská akademie a Olymp. Jmenovat nebudu, protože silný jsme jako celek, ne jako individuality.

Ve skupině narazíte na Španělsko a Belgie. Jak jsi s touto skupinou spokojený?

Byl bych spokojený se vším. Pokud chceme uspět, musíme jít vše vyhrát. Skupina bude náročná. Belgii jsme loni porazili ale nebyl to snadný zápas. Španělky jsou zatím neznámá, nicméně jsou to loňské vicemistryně Evropy, takže velká výzva na kterou se těšíme.

Proč by měli fanoušci o víkendu 15.-16. července dorazit do Petrovic?

Protože, je rád uvidím. Protože, holky budou potřebovat podporu. Protože, je to nejvyšší Evropská úroveň a hraje se v nejkrásnějším městě. Protože, předvedeme super ragby. Protože, diváci uvidí spojení ženské krásy, nasazení, rychlosti i tvrdosti. Protože, se o jednotlivé týmy budou starat úspěšné hráčky sedmičkového seniorského týmu. Protože, si to české ragby zaslouží. Bude to poděkování všem klubům i trenérům po celé republice, za jejich obětavost, píli a výchovu dívek a chlapců.

Díky za rozhovor a o víkendu budeme držet palce!

Fotografie: Martin Flousek

Akce se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Národní sportovní agentury.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři