Mládežnické ragby

Reprezentace U16 se střetla s francouzskou špičkou. Trenér označil výsledek za fantastický

Česká ragbyová reprezentace XV do 16 let si ve druhé půli května prošla unikátním zápisem. Utkala se s francouzskými vrstevníky ze slavného klubu Racing 92. Tým vedl zkušený trenér a někdejší extraligový hráč Filip Vacek.

„Viděli jsme, že v Česku dokážeme připravit mladé hráče na úrovni srovnatelné s evropskou špičkou,“ hodnotil utkání, o kterém se zeširoka rozepsal níže, Filip Vacek. „Našimi limity jsou nicméně úzká základna, neakceptace moderních trendů v trénování u některých klubů a samozřejmě finanční limity přípravy hráčů. Proto naší snahou musí být posílat hráče na ragbyové stáže, které jim pomohou nejen lidsky, ale hlavně ragbyově.“

Uznávaný kouč a šéf metodické komise České rugbyové unie se poté rozepsal jak o samotném týmu reprezentace U16, tak i o zápase:

AMBICE

Ambicí reprezentačního týmu U16 je z důvodu absence soutěžního vrcholu dlouhodobá koncepční příprava dvou týmů, z kterých je později vybírán tým pro reprezentační tým U18 pro ME. Realizační tým pod vedením Filipa Vacka je ve složení Ondřej Fořt, Jirka Vrána, Ondřej Loučka a fyzio Kristýna Hofmannová.

Součástí naplánovaných setkání, výběrů a RSM (regionálních srazů mládeže) je zlepšovat hráče napříč celou kategorií a díky utkáním se zahraničními soupeři i kontrolovat úroveň týmu v porovnání s okolními zeměmi. Po tradičních soupeřích z Německa a Polska, kteří v poslední době v této kategorii stagnují a nedosahují potřebné výkonosti jsme se pokusili sehnat soupeře zvučnějšího. Díky práci Adama Sehnala a Ondřeje Fořta se podařilo sehnat soupeře ze slavného klubu Racing 92, dříve Metro Racing, za který dříve hráli legendy našeho sportu Dan Carter, Johny Sexton a nyní Finn Russel.

LEGENDA

Z úsporných důvodu jsme jeli přes noc busem do Paříže už ve středu večer, kde jsme se i vyspali, následoval příjezd do Paříže ubytování v hotelu a výlet do centra s projížďkou parníkem na řece Seině. Stravovali jsme se v blízké klubové restauraci, kde pro nás připravili skvělé sportovní stravování. Poté přespání v hotelu a dopolední trénink v areálu klubu. Měli jsme možnost pozorovat trénink rezervního týmu pod vedením novozélanské legendy Joe Rokocoko a prohlédnout si celý sportovní areál a zázemí klubu. Byl to dotek s opravdovou špičkou našeho sportu a ve všech to zanechalo velký dojem a pro kluky to byla obrovská inspirace a motivace do budoucna.

Po obědě a odpočinku jsme se začali připravovat na utkání proti týmu Racing 92 v kategorii U16, kteří měli ve svém kádru 5 reprezentantů Francie. Pro nás i kluky velká neznámá a šance si vyzkoušet velmi kvalitního soupeře, který hraje nejvyšší francouzskou soutěž.

Sestava na utkání:

Jager ( Ricany) Šampalík (Tatra) Pták (Tatra)

Šrejma Vanický (Tatra)

Lacina (Říčany) Surga (Tatra) Hlůšek (Dragon)

Kroupa (Tatra)

Kretík (Tatra)

Nevický (Říčany) Aschenbrenner (Tatra)

Slatinský (Tatra) Fiala (Říčany)

Bednář (Petrovice)

Náhradníci

1 rada Ruso (Budějovice/Praga), Drdla (Bystrc)

2 rada Číž (Zlín)

3 rada Hejtmánek (Petrovice), Furst (Říčany)

Spojky

Útok Lacina Seb. (Říčany), Jirka (Dragon)

FANTAZIE

Utkání probíhalo ve svižném tempu, kdy jsme soupeře překvapili 1. pětkou ve 2. minutě a poté jsme se v protivětru dlouho bránili. Vysoké tempo a intenzita utkání byla viditelná stejně jako schopnost velmi rychlé hry v prostoru a důrazných rojníků soupeře, ale kluci se dokázali se soupeřem držet na stejné úrovni, a nakonec jsme prohráli 32:21, což byl naprosto fantastický výsledek.

POTENCIÁL

Na některých hráčích byla vidět nervozita, protože proti takto silnému soupeři hráli poprvé, ale nemáme se za co stydět. Trenér soupeře nám po zápase řekl, že bychom s tímto týmem mohli hrát nejvyšší francouzskou soutěž, což bylo skvělou vizitkou českého výběru. To dokládá i podzimní pozvání na trojutkání proti Racing 92 a dalším týmům Stade Francais, RC Massy Essone. Při častější konfrontaci a předvedení celého potenciálu týmu bychom mohli pomýšlet i na lepší výsledek, ale přesto to byla úžasná zkušenost a doufáme, že mnozí z těchto zatím neznámých hráčů, bude v budoucnu hvězdami našeho ragby. Poděkování patří i účastněným členům RT ve složení, Fořt, Sehnal a fyzio Havlíčková a Jirka Vrána.

Filip Vacek, pb

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři