Ragby XV - Pohár

Pohár XV - 1. kolo: Výhra Slavie nad Vyškovem v poslední minutě!

Podzimní pohárovou soutěž zahájila dvě sobotní utkání, která se hrála mezi mužstvy ze skupiny A. V nich k překvapení nedošlo. Zajímavého výsledku se fanoušci dočkali až v neděli, kdy se dohrávala zbylá utkání, včetně toho mezi Slavií a Vyškovem.

Skupina A: Říčany i Sparta splnily roli favoritů

Říčany přehrály Tatru, byť museli dohánět a nakonec ještě hájit nejtěsnější možné vedení. Konečný výsledek 22:21. O něco přímočařejší průběh mělo utkání mezi Spartou a Pragou. Vysočanské derby, jak se střetnutí mezi sousedícími kluby nazývá, sice začalo trestnou pětkou hostí, nicméně poté se vedení ujala Sparta, která ho už nepustila.

  • RC Mountfield Říčany - RC Tatra Smíchov 22:21 (14:14) - podrobnosti zde

"V zápase jsme absolutně nestačili soupeři ve standardních situacích. Problémy v mlýnech jsme očekávali, ale naše neschopnost získat vlastní aut byla pro mne překvapením. Pozitivem v utkání bylo zařazení do sestavy a výkon čtyř mladých hráčů a také návrat Matouše Hodka po dlouhém zranění," vyjádřil smíšené pocity po utkání trenér Tatry Jan Oswald.

Výkon domácích Říčan ocenil trenér Mirek Němeček: "V současné době nás trochu trápí zranění. Do zápasu tak nastoupila naše útočná řada v trochu netradiční sestavě. Jsem moc rád, že i navzdory komplikacím hráči dokázali zápas zvládnout. Velmi dobře zahrál na útokové spojce Lukáš Rada svůj první zápas za A-tým. V zápase jsme udělali řadu chyb díky kterým jsme se zbytečně dostávali pod tlak. To samozřejmě souviselo s nerozehraností a s netradičním poskládáním týmu. Naopak velice pozitivní je nasazení hráčů, když dokázali odolat tlaku Tatry v závěru utkání a zvítězit."

"Brzký termín utkání přinesl pekelné počasí i absenci hráčů na dovolených. Ani jeden tým tak nehrál v top sestavě, navíc byla znát i nerozehranost související se začátkem soutěže. Pro nás je však jednoznačně pozitivní, že jsme uhájili Pohár starosty Prahy 9, vyzkoušeli několik nových herních prvků a dali příležitost mladým hráčům. Jeden z nich - Tomáš Diviš - se dokonce prosadil a položil pětku," komentoval vítězné utkání trenér Sparty Eduard Krützner mladší.

"Především roj ukázal svoji kvalitu a vytvořil si šance, které bohužel neproměnil. Standartní situace, z nichž především mlýny a soupeřovi auty bylo to, co dobře fungovalo. Bohužel jsme nedokázali využít oslabení Sparty při žlutých kartách, naopak jsme při nich inkasovali. Útočná řada Sparty předčila naši méně zkušenou a využila několika zaváhání v obraně, po kterých bodovala," analyzoval příčiny porážky Pragy její trenér útoku, Antonín Brabec, který zároveň ocenil bojovnost hráčů a zejména výkon 46 letého Pavla Syrového "zaskakujícího" na postu mlýnové spojky.

Nedělení utkání: "Come back" Slavie a jihomoravské derby pro Zlín

V neděli se hrálo po jednom utkání ve skupině B, C, D a E.

  • Skupina B: RC Slavia Praha - RC JIMI Vyškov 38:33 (17:19) - podrobnosti zde

Ještě osm minut před koncem byl Vyškov na koni. Vedl na Slavii o 15 bodů a jeho hráči se už mohli těšit na triumfální cestu domů, do přes 230 km vzdáleného města. Závěr Slavie byl však neskutečný. Mladí hráči, jejichž věkový průměr dosahoval pouhých 21 let se vybičovali a v závěru utkání položili tři pětky, kterými otočili na konečných 38:33.

Zlínští ragbisté první poločas zvítězili a své vedení kontrolovali i po většinu druhé čtyřicetiminutovky. Šest minut před závěrečným hvizdem vedli 8:22 a navíc, domácí hráli ve čtrnácti po vyloušení domácího Jana Odehnala. Ani to však bystrcké hráče nesložilo. K potěšení svých fanoušků zaveleli k mohutnému finiši. Dvě pětky s jedním proměněným kopem stáhli konečný výsledek na 20:22. Víc však už, bohužel, nestihli.

  • Skupina D: RC Havířov - RC Tatra Smíchov B 17:50 (0:26) - podrobnosti zde
  • Skupina E: spol. Liberec/Petrovice B - spol. Nýrsko/České Budějovice 36:31 (22:17) - podrobnosti zde

Ostatní utkání byla po dohodě obou týmů přeložena. Otazník a možná kontumace visí nad utkáním mezi Olomoucí a vídeňským Donau. Druhý jmenovaný tým nemohl k soutěžnímu utkání nastoupit kvůli dosud neuzavřené smlouvě o účasti rakouského klubu v pohárové soutěži.

Průběžné tabulky všech skupin můžete shlédnout zde.

Fotografie převzata z facebookové stránky RC Tatra Smíchov.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři