Ligové soutěže na jaře, ty pohárové potom na podzim. Tento model soutěží uvidíme letos podruhé a měl by se v českém mužském ragby alespoň na několiko dalších let zabydlet. Na jaká utkání se můžou fanoušci těšit? A jak bude celá soutěž fungovat? Pokračujte ve čtení.
Proč se nevrátíme k léty osvědčenému modelu podzim-jaro?
Tak zní jeden z nejčastějších dotazů k systému soutěží v českém ragby. A jinou otázkou nemůžeme začít ani v dnešním článku, v jehož rámci si představíme podzimní pohárovou soutěž.
"Vycházíme z toho, že výsledky reprezentačních týmů jsou jediným objektivním ukazatelem úspěchu českého ragby," představil základní východisko, s kterým pracovali autoři stávajícího systému soutěží, Roman Šuster během červnové konference sportovních ředitelů.
Právě důraz na reprezentační výsledky jsou klíčem k pochopení podzimní soutěže, která má, mimojiné, umožnit klubům uvolňování reprezentantů pro povinnosti v národních týmech. Kromě vrcholu reprezentační sezóny, kdy muži absolvují tři z pěti utkání v ME Trophy a kategorie U18 a U20 čekají turnaje mistrovství Evropy úrovně Championship, se reprezentanti do 23 let poperou v soutěži Super Cup a širší kádry seniorské reprezentace odehrají utkání Čechy - Morava. Aby kluby nemusely čelit dilematu, zdali pustit hráče do reprezentace a tím oslabit svůj tým, na podzim nepůjde o mistrovský titul.
Formát pohárové soutěže
To však neznamená, že by nás nečekala kvalitní utkání. Pohárová soutěž bude naopak svádět proti sobě týmy podobné výkonnosti. Dvacet týmů je nasazeno do pěti skupin, přičemž po odehrání tří utkání dojde k prolnutí s týmy z ostatních skupin.
Třetí a čtvrté týmy z vyšších skupin by se v následném čtvrtfinále utkaly s prvníma dvěma týmy z nižších skupin. Pokud by výše uvedené nasazení, které vychází z výsledků loňské pohárové soutěže, bylo i výsledným pořadím po skupinových utkáních, pak by se například v nadstavbě utkala třetí Tatra ze skupiny "A" s druhou Slavií ze skupiny "B". Praga by pak bojovala o udržení v nejvyšší skupině s vítězem skupiny "B", v tomto ilustrativním případě s říčanským béčkem. Obdobně by se prolnuly i nížší výkonnostní skupiny. Každý pár těchto soupeřů se utká dvakrát, jednou doma a podruhé venku.
Soutěž bude poté pokračovat semifinálovou fází. Když budeme pokračovat v našem hypotetickém příkladu a budeme předpokládat, že se Tatra i Praga udržely ve skupině A, potom se utká vítěz skupiny - říčanské áčko - se čtvrtou Pragou a druhá Sparta s třetí Tatrou.
Vítězové vzešlí z dvoukolového semifinále se potom utkají ve finále hraném na jediné utkání. Týmy v semifinále poražané si to rozdají o místo třetí. Tento systém bude obdobně aplikován i ve všech ostatních skupinách.
Rozlosování skupinových utkání
V tuto chvíli je známo rozlosování základních skupin. K repríze posledního finále Extraligy mezi Říčany a Spartou by mělo dojít 2. září.
Týmy z menších klubů v rozvojové skupině
Ve výše uvedené dvacítce klubů možná marně hledáte týmy jako Kralupy, Olymp, Plzeň nebo třeba společenství Nýrsko & České Budějovice. Tyto kluby, společně se Spartou U23, Pragou B a slovenskými Piešťany odehrají rozvojovou soutěž, která začne od září a umožní týmům nastoupit v nižších počtech hráčů. Rozlosování této soutěže se momentálně ladí a bude rovněž brzy zveřejněno.