Příběhy a rozhovory

Maxim Aschenbrenner: v zemi skřítků a trojlístků

Do Irska přišel před čtyřmi lety studovat na internátní střední školu. Poté odmaturoval a nastoupil na univerzitu, kde studuje informatiku. Kromě školy se věnuje i ragby a hraje za univerzitní tým do 20 let.

S Maximem Aschenbrennerem, odchovancem Tatry Smíchov, jsme se spojili, abychom zjistili, jaké to je hrát v zemi, která se dlouhodobě v mužském žebříčku World Rugby drží na čelních pozicích. A s tím i zjistili, jaké ragby je možné si zahrát, když se tuto hru učíte v Česku.

Na úvod bych se rád zeptal, jak vypadá tvůj ragbyový týden. Jak často trénuješ a jak se to dá kloubit se školou?

Dva tréninky týdně, dvakrát posilovna a o víkendu zápas. Není to moc namáhavé, dá se studovat i hrát.

Za koho hraješ a na jaké pozici?

Hrajuji za UCD Dethrone, což je exkluzivní klub pro studenty, případně lidi zapojené do univerzity. Nastupuji v A týmu do 20 let a hraji na křídle.

Jak se ti daří? Jsi spokojen s výkony?

Tato sezóna se nám docela vydařila. Hráli jsme ligu s ostatními týmy z Leinsteru. Nakonec jsme skončili třetí, i když jsme soutěž dlouho vedli. Poté jsme hráli národní pohár pro celé Irsko, který jsme vyhráli. Stali jsme se prvním týmem po 12 letech z UCD, kterýému se to podařilo. Ještě nás čeká jeden pohár, který bude čistě pro týmy z provincie Leinster.

Pokud bys měl porovnat ragby české a irské, v čem vidíš hlavní rozdíly?

V Irsku je ragby veliký sport, který každý zná. Hráči v Irsku mnohem lépe chápají hru, je to rychlejší a tvrdší, všichni jsou důraznější. To je zároveň důvod, proč je i Irsko na špičce světového žebříčku v ragby.

Co tě nejvíce v Irsku překvapilo?

Nějakou dobu po mém příjezdu jsem byl velice zmatený. (smích) Týmy jsou o dost více organizované, hráči velice často mění svá místa, ale přitom velmi dobře ví, co dělají. Takže než jsem se zorientoval, dalo mi to celkem dost zabrat.

Jaké jsou tvé ambice? Chtěl bys hrát profi nebo se vrátit do Česka?

Zatím nevím, chci hrát ragby, dokud mě baví. Pokud bych mohl hrát profi ragby, asi bych to bral, ale není to pro mě priorita.

Za ČR jsi hrál v NT U20 na ME. Pokud bys byl opět povolán, přijedeš? Co pro tebe národní tým znamená?

Samozřejmě ano, chci hrát za Česko. Ty nejlepší zápasy, ke kterým jsem nastoupil, byly za nároďák. Jsou to utkání, do kterých se dokážu nejlépe namotivovat. Hrát za Česko je pro mě všechno, doufám, že se nám podaří ragby posunout dále. Velice by se mně líbilo, kdyby se Česko během mé hráčské kariéry dostalo na mistrovství světa.

K tomu nezbývá, než držet palce a doufat, že řada dalších nadějných hráčů z Česka bude mít možnost se také dostat do zahraničí a získat tam cenné zkušenosti, které pak naši hru dostanou dále.

Maxim s pohárem Frasera McMullena / zdroj: osobní archiv Maxima Aschenbrennera

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři