Příběhy a rozhovory

Lukáš Rapant se vrátí na místo činu: "Bude to masakr!"

Jeden z nejslavnějších odchovanců havířovského ragby se ve svých 41 letech vrátí na trávník, kde vyrůstal, aby zde završil svou reprezentační kariéru. Lukáš Rapant, dlouholetý "legionář" ve Francii a dvojnásobný ragbista roku Česka je v nominaci na sobotní utkání národního týmu proti Ukrajině. Co to pro něj znamená jsme se ho ptali v krátkém rozhovoru.

Naposledy hrál na havířovském hřišti rovněž v dresu národního týmu. Psal se rok 2016 a český tým tehdy porazil v domácím utkání Chorvaty. Lukáš Rapant pokládal jednu z pětek českho týmu. Hráč, který byl v roce 2021 vyhlášen havířovským ragbistou desetiletí, se představí na hřišti v hornickém městě ještě jednou. Svou reprezentační kariéru ukončí v závěrečném utkání českého národního týmu proti Ukrajině, které se bude hrát v sobotu 23. března 2024.

V sobotu tě čeká loučení s reprezentačním dresem na hřišti klubu, ve kterém jsi začínal. Jaké to v tobě vzbuzuje emoce?

LR: Emoce to budou každopádně velké. Přijde celá moje rodina, spousta kamárádů a lidí, co znám z ragby anebo z dětství. Bude to masakr!

Naposledy zde náš národní tým hrál v roce 2016 proti Chorvatsku. V utkání jsi nastoupil a pokládal pětku, která přispěla k vítězství českého týmu. Na co se v tvém podání můžeme těšit proti Ukrajině?

LR: Nevím na co se těšit, ale určitě se budu snažit podat co nejlepší výkon a vyrovnat se dnešní mladé generaci hráčů, která tým momentálně táhne. Taky bych to chtěl přežít ve zdraví. (smích)

Dres seniorského národního týmu jsi poprvé oblékl před 21 lety. Vnímáš rozdíly v tom, jak se ragby hrálo tehdy a jak nyní? Jak se za tu dobu proměnila výkonnost českého týmu?

LR: Tehdy se tolik neřešila taktika, strategie, video-analýza atd. Dále se obměnila generace. Staří „dědci“ odešli a nahradili je mladí kluci. Asi se změnil i přístup a řada dalších věcí.

A co tvůj mateřský klub – Havířov. Jak se změnil od dob, kdy jsi zde trénoval a hrál?

LR: Můj mateřský klub se od doby, kdy jsem odešel, změnil dost. Více se snaží pracovat s dětmi a vychovávat nové generace. Není to ale lehké. Je škoda, že spousta kluků, kteří kdysi hrávali se mnou, už v klubu nejsou a nepředávají své zkušenosti mladým. Samozřejmě, výjimky se najdou, ale není jich tolik.

Dlouhodobě žiješ a hraješ ve Francii. Nyní, ve svých 41 letech se chystáš na poslední utkání za reprezentaci. Jak dlouho plánuješ pokračovat v klubové kariéře?

LR: S reprezentací jsem se nikdy zatím nerozloučil, tehdá se to akorát nějak utnulo a jsem rád, že ve mně má současný realizační tým důvěru a dává mi možnost si zahrát. Snad nezklamu. Každopádně mi bude 42 let a doufám, že se svým klubem ve Francii postoupíme do Federale 1 (pátá nejvyšší francouzská soutěž – pozn. red.).* Mezi Federale 1 a Federale 2 jsou rozdíly v některých pravidlech a já bych si rád zase zahrál s klasickými pravidly skládek a tak podobně. O ještě jedné sezóně bych proto uvažoval.

V rozhovoru pro RC Havířov z roku 2021 jsi připustil, že závěr tvé hráčské kariéry by mohl proběhnout i v dresu místního klubu. Jak je tato možnost reálná v roce 2024?

LR: Uvidíme. Bylo by fajn zakončit dílo tam, kde začalo.

Chtěl bys zůstat v ragby i po tom, co „pověsíš kopačky na hřebík“? V jaké roli?

LR: Uvidíme, zda mi půjde koučování.

Proč by měli diváci v sobotu dorazit na utkání?

LR: Diváci by měli přijít hlavně proto, aby nás podpořili svým fanděním. Takový 16. hráč navíc – tím myslím publikum – se vždy hodí. Je fajn, když publikum fandí, ať už se daří nebo ne. Kritika k fandění nepatří – nikdo nejsme dokonalí. Opravdu bych byl rád, když bude pěkné počasí a přijde hodně diváků. Tím by byla oceněna i veškerá práce lidí, co pro tento zápas dělají hodně a dávají mu spoustu svého volného času.

Chtěl bys jim ještě něco vzkázat?

LR: Přijďte či přijeďte nás podpořit a fanděte nám od první minuty až do konce. Ať už se nám bude dařit nebo ne. Budeme vám všem vděční a určitě nám to dodá energii do utkání!

Mezistátní utkání mezi ragbisty Česka a Ukrajiny bude odehráno v sobotu, 23. března 2024 od 13:00 na stadionu RC Havířov. Půjde o střetnutí v rámci seriálu mistrovství Evropy úrovně Trophy, tedy pomyslné třetí výkonnostní úrovně v Evropě. Vstupenky na utkání jsou v předprodeji na stránkách Ticketportal, o novinářské akreditace je možné žádat skrze formulář. Přenos z utkání poběží na kanále ČT SPORT Plus.

Po závěrečném hvizdu bude na stejném hřišti od 15:00 odehrán ještě přípravný zápas mezi českým výběrem do 20 let proti výběru do 23 let.

Fotografie: Lukáš Rapant v utkání Česko - Chorvatsko, které se hrálo v Havířově v roce 2016. (autor: ČSRU / Martin Flousek)

* Původně bylo ve článku chybně zmíněno, že se jedná o třetí nejvyšší soutěž. Autor článku se tímto za chybu omlouvá.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři