Reprezentace 7s - ženy

Krakov, den druhý: Ženy jdou do semifinále, muži si připsali první výhru.

I v pondělí, druhý den ragbyových turnajů na Evropských hrách jsme přinášeli aktuální výsledky a rozhovory týkající se našich sedmičkových reprezentací.

Muži v bojích o konečné 9. místo

"Bude potřeba, abychom pokračovali v tom, co jsme předváděli doposud. To znamená týmová hra, kompaktní obrana a co nejvíc držet míč," řekl k plánům pro nadcházející utkání mužské sedmičkové reprezentace její trenér Jan Rohlík. Nedělní výkony svých svěřenců hodnotil vesměs kladně.

"První zápas proti Gruzii byl vyrovnaný, mohli jsme vyhrát. Rozhodlo pár drobných chyb, ale jinak velký zápas. V druhém utkání proti Španělsku jsme navázali, kdy jsme v prvním poločase podali velmi bojovný výkon a remizovali 14:14. Ve druhém poločase se projevila vyspělost Španělů."

Své postřehy poskytl i kapitán Matyáš Hopp: "V sedmičkách jsou zásadní standartky. Španělům se povedlo nás dostat do kolotoče, kdy se jim dařilo pokládat a i získávat míče z následných výkopů. Jsme rádi, že jsme je v první půlce hodně potrápili." Podle kapitána českého týmu bude cestou k úspěchu v utkání s Belgičany držet balón a využít rychlosti.

"Strašně moc chceme vítězství a doufáme, že čtvrtfinále urveme, protože dneska jsme si ukázali, že i na ty lepší týmy máme," hodnotil v sobotu večer míru odhodlání Matyáš Hopp.

V prvním poločase však byli úspěšnější naši soupeři z Belgie, kteří českému týmu položili tři pětky. Až v poslední minutě první půle se podařilo po pohledné akci prosadit Miřáckému (19:7). Čeští hoši do druhého poločasu vlítli naplno, donutili soupeře chybovat a ten to odnesl žlutou kartou. Belgičané se ale zkonsolidovali, získali míč a v oslabení přidali čtvrtou pětku. Ještě dvě pak "žlutí ďáblové" položili po srovnání počtů a tím definitivně poslali český tým jen do bojů o konečné 9. místo. Česko - Belgie 40:7.

Ve svém druhém pondělním utkání se mužský národní tým střetl s Rumunskem. Oběma mužstvům se podařilo položit tři pětky. Ale zatímco rumunští kopáči vyšli střelecky naprázdno, českému týmu se podařilo proměnit všechny kopy po pětce, což jim zajistilo první turnajové vítězství. Konečný výsledek utkání byl 21:15 pro české barvy.

Muže tak ve středu čeká poslední utkání turnaje o konečné deváté místo s Litvou. Výkop utkání se plánuje ve 12:52.

Ženy senzačně postoupily do semifinále přes Španělky!

První den vyšel českým ragbistkám senzačně. Po Italkách získaly svěřenkyně Vítka Chalupy i "norský skalp". Kapitánka reprezentace Jana Urbanová v rozhovoru vyjádřila spokojenost s celým prvním dnem. "Dobře namazanej stroj je stále v chodu. Zápas s Norkami byl od začátku v našich rukách, šlo o naprosto kontrolované utkání."

Celý tým si kromě samotného turnaje užívá i atmosféru velkého sportovního svátku, který v těchto dnech Krakov hostí. Podle slov české kapitánky si česká děvčata najdou i čas na podporu dalších sportovců.

"Atmosféra je naprosto úžasná. Reprezentanti se napříč sporty krásně podporují a fandí si. My jsme byly fandit na basketu 3x3. Nabitý program víc nedovolil, ale sledujeme se navzájem v aplikaci a na webu. Jsem pyšná na celou českou výpravu," uzavřela krátký rozhovor lídryně českých žen.

Sobotní úspěch týmu samozřejmě dodal sebevědomí i do utkání proti favoritkám z Velké Británie. "Po prvním dni nám chutná výhra, máme samozřejmě cíl zvítězit i v následujícím utkání. Jsme papírově slabší, ale v sedmičkách se může stát cokoliv a nemáme co ztratit," komentovala zápasové vyhlídky Jana Urbanová.

Bohužel, setkání s realitou bylo pro český tým tvrdší. Českým ženám se podařilo položit jedinou pětku po breaku Julie Doležilové, jinak skórovaly pouze hráčky v červených dresech Velké Británie. Výsledné skóre 37:5 celkem jasně průběh celého utkání vystihnulo.

Chuť si však jednoznačně spravily ve čtvrtfinále s vítězkyněmi skupiny C, Španělkami. První poločas se Češkám podařilo výsledkově ovládnout 17:5. Druhý poločas pak papírově slabší český tým odehrál skvěle takticky. Své soupeřky z iberského poloostrova držely dlouho na vlastní půlce a solidně bránily. Parádní skládkou se blýskla například Kristýna Plevová. Španělské hráčky byly viditelně nervózní. K pětkovišti českého týmu se dostaly až v samotném závěru utkání. Tam se jim i podařilo skórovat, ale vítězství Češkám už nevzaly!

České hráčky se tak utkají v úterý deset minut před polednem v semifinále s Polskem.