Domácí soutěže

Individuální bodování Extraligy vede Forst

Extraliga mužů bude pokračovat 5. kolem během nadcházejícího, velikonočního víkendu. Kolik se dosud zapojilo do české nejvyšší soutěže hráčů? Kteří z nich nejvíce bodují a kteří mají na kontě nejvíce pětek? Přinášíme přehled dosavadní podoby individuálních statistik.

Forst, Pantůček a Dumas na prozatimní bedně

Na čele individuálního žebříčku bodujících hráčů je 33 letá spojka klubu RC Sparta Praha Tomáš Forst. Odchovanec Pragy, který již několikátou sezónu působí v sousedním vysočanském klubu, nasbíral za čtyři utkání 35 bodů. Kromě dvou pětek zaznamenal 25 bodů z kopů, což z něj dělá i dosud nejlepšího kopáče.

Na záda mu v bodovém vyjádření dýchá vyškovský Jiří Pantůček. Tomu se podařilo ve čtyřech utkáních položit čtyři pětky a společně s Danem Hoškem z Pragy se tak dělí o první místo v žebříčku pokladačů. K tomu přičtěme ještě 13 bodů z kopů, které Pantůčkovi zajišťují 33 bodů a 2. místo v hráčském žebříčku.

Průběžnou bronzovou příčku pak okupuje Afričan Jacques Dumas z Pragy s 29 body. Narozdíl od Forst a Pantůčka odehrál jen tři utkání, protože ve 4. kole si odpykával stopku za karetní trest. Nižší počet odehraných minut však z Dumase dělá nejproduktivnějšího hráče na odehranou minutu. V průměru útoková spojka z Jižní Afriky nasbírá 10,2 bodu za 80 minut hry. Pro srovnání, Forstův průměr je 8,75.

Výše je přehled 10 nejvíce bodujících hráčů. Kompletní statistiky je možné najít v tomto souboru.

Do hry dosud naskočilo 164 hráčů

Do extraligových utkání nastoupilo v probíhající soutěži již 164 hráčů. To je v průměru něco málo přes 27 na tým. Celkem 21 "plejerů" nechybělo na hřišti ani minutu a 19 z nich neodehrálo čas odpovídající jednomu poločasu. Bodově se do historie zapsalo 57 borců, tedy každý třetí hráč.

Poměrně zajímavý je i pohled na karetní hříšníky. Průměr jedné karty na 80 minut hry drží pět ragbistů, přičemž dvěma hráčům se podařilo získat tři karty během tří utkání. Jmenovitě jde o Ondřeje Kováře z Vyškova a Lukáše Hřebačku ze Sparty. S ohledem na to, že kartu vidělo zatím jen 20 hráčů se jedná o dost "slušné" výkony.

Velikonoční kolo Extraligy nabídné mnohé

Nejvyšší soutěž pokračuje o Velikonocích. Na sváteční podívanou se můžeme těšit již na Velký pátek, kdy se o špičku tabulky utká Praga proti Říčanům. Vysočanští medvědi se vůbec poprvé představí na domácí půdě a to v utkání od 14:00. V akci by se měli opět objevit na postech útokových spojek hráči z Jižní Afriky. V dresu Pragy Jacques Dumas, který se vrací po karetním trestu, a za říčanské pak nejlepší tuzemský hráč za rok 2022 Tristan Horak, který snad bude již naplno zotavený po nemoci.

V pátek od 13:00 se bude hrát i v Brně. Domácí hráči se pokusí zaskočit Tatru, která k nim přicestuje do brněnské klece. Na televizní utkání se pak můžou faaoušci těšit v sobotu, 30. března. Do velmi důležitého utkání nastoupí od 14:00 týmy Vyškova a Sparty.

Tomáš Forst ze Sparty (na fotce v dresu Bohemia Rugby Warriors) prozatimním králem "střelců" (zdroj: ČSRU / Martin Flousek).

Jiří Pantůček, druhý nejvíce bodující hráč z RC JIMI Vyškov má rovněž zkušenosti ze soutěži Rugby Europe Super Cup (zdroj: ČSRU / Martin Flousek).

Jihoafrický Jacques Dumas začínal v Česku ve Zlíně, nyní hájí dres Pragy a je na průběžném třetím místě v tabulce bodujících (zdroj: Filip Fuchs).