Ragby XV - Extraliga

Slavia padla se Spartou, extraligu vede Vyškov

Jediný tým má po dvou kolech extraligy ragby maximální počet bodů. Je jím Vyškov. Ten v sobotu poměrně snadno zvítězil na hřišti nováčka ze Zlína. Naopak obhájce titulu z Říčan svedl tuhou bitvu s Tatrou Smíchov.

Zlín ve žlutém se ve 2. kole extraligy 2023 utkal s favorizovaným Vyškovem. Zdroj: RC Zlín

Hosté bojovali do poslední minuty, kdy i položili. Přesto to těsně nestačilo. V těžké pozici je nyní v tabulce Praga, která prohrála i druhý zápas sezóny a to v Brně na Dragonu. Utkání Slavie se Spartou bylo oslavou ragby.

VYROVNANÝ SOUBOJ

V zápase domácích Říčan s Tatrou padly pouze dvě pětky. V 51. minutě přivedl domácí Říčany do vedení mladý křídelník Patrik Pavlík, v poslední minutě položil smíchovský náhradník Dominik Haderer. Jihoafrická posila Tatry Branco du Preez, rekordman v počtu startů za sedmičkovou reprezentaci své země, nastoupil na pozici útokové spojky (v prvním kole hrál zadáka). Z pozice mlýnovky mu nabíjel reprezentant Marek Šimák. Tatru na křídle posílil mladičký Štěpán Koblic, Karel Šampalík mladší se z pozice útokovky posunul na vnější tříčtvrtku vedle průbojného kapitána a lídra týmu Karla Berounského.

„První půle přineslo skvělé ragby z obou stran. Dobře jsem bránili i útočili. V prvních dvaceti minutách jsem Říčany trochu zaskočili a zatlačili, škoda, že jsme nepoložili pětku. Branco z mého pohledu patří na útokovou spojku. Dobře nám zafungoval mlýn. Tým je na dobré cestě," konstatoval trenér Tatry Jan Oswald.

Sílu Tatry ocenil kouč Říčan Miroslav Němeček. "Pro nás to bylo hodně těžké utkání a pro mě osobně ohromně cenné vítězství," uvedl kouč, podle kterého Tatra postavila to nejlepší co má a přijela si do Říčan pro vítězství. "Museli jsme se vyrovnat s několika absencemi, byla otázka, jak tým k zápasu přistoupí a bude mentálně připravený zápas vyhrát. Zápasy v takovémto počasí a na takovémto terénu se vyhrávají především v hlavě. "

Podle Miroslava Němečka Říčany, i když nepředváděly hru, kterou by si představoval, a udělaly spousty chyb, tak hráči především ve druhém poločase ukázali velkou vůli vyhrát. "To je možná to nejcennější," uvedl kouč.

DERBY JAK MÁ BÝT

Když to nejde, zkus to znova. Přesně tohle udělal Richard Hřebačka v závěrečných vteřinách derby se Slavií. Sparťanský ostrostřelec se za stavu 19:19 pokusil o drop gól. Ten nevyšel. Slávisti mu ale míč obranným výkopem okamžitě vrátili přímo do rukou. Tak to zkusil podruhé. Míč podpořený větrem krásně zaplachtil a dopadl do slávistického háčka. Nevídaným momentem tak Richard Hřebačka rozhodl mimořádně napínavé derby.

Slavia nastoupila s velkou chutí, dobře ji fungovaly standardní situace. Její prvopoločasové pětky zařídili bratři: nejprve položil zadák Adam Miřácký, o něco později pak tříčtvrtka David Miřácký. „V první půli to bylo přesně to, co chceme hrát, tak by měla vypadat značka Slavia," hodnotil Daniel Beneš, sportovní ředitel klubu. Slavia předváděla na tuzemské poměry špičkové ragby, podobně, jako první kolo bavil diváky na Markétě tým Vyškova. „Tohle se jen tak nevidí, bylo to jako profi ragby," lebedil si Daniel Beneš.

Ve druhém poločase ovšem začala standardkám dominovat Sparta, najednou byl tým z Podvinného Mlýna silnější. Slavia se dostala pod tlak. V 54. minutě snížil pětkou sparťanský vazač Ondřej Bejček. V 69. a v 74. minutě Sparta přidala další dvě položení. 19:19. Pak už vzal zápas na své kopačky skvělý Richard Hřebačka.

"Slavia se po půli viděla jako vítěz, to nám pomohlo. Soupeř ale hrál velice dobře, jejich fanoušci vytvořili bouřlivé prostředí. U nás v týmu bych chtěl pochválit mladičkého Tomáše Diviše na tříčtvrtce, kterému se prémiové utkání v extralize povedlo," hodnotil Richard Hřebačka.

TĚŽKÝ START ZLÍNA

Nováček ze Zlína držel s jasně favorizovaným Vyškovem krok ještě docela v první půli, kdy položil svoji jedinou pětku v zápase. Té dosáhla mlýnová spojka Marek Jandouš. Pro domácí to byl těžký zápas, v útoku proti nim stanula nesmírně vyzrálá a úderná trojice „reprezentační kvality" Martin Kovář (útoková spojka) – Jiří Pantůček (vnitřní tříčtvrtka) – Jan Kučera (vnější tříčtvrtka). Této formaci se těžko brání a ještě hůře se přes ni útočí.

Ve druhé půli již Vyškov jednoznačně dominoval, zlínský tým posbíral několik žlutých karet, hosté žádnou. „První půle byla vyrovnanější. Zlín hrál ve druhém víc na hraně únosné agresivity. Náš výkon nebyl na tak skvělé úrovni jako v prvním kole proti Pragovce, ale zápas jsme zvládli velice dobře," uvedl Kouč Vyškova Pavel Pala. Zlín v prvních dvou kolech narazil na těžké soupeře, na úvod vysoko prohrál s klubem z Říčan.