Reprezentace 7s - muži

Krakov pohledem trenéra mužů: "Těší mě výkonnostní posun."

"Turnaj olympijské kvalifikace, hodnotím jednoznačně pozitivně. Byl zde vidět velký výkonnostní posun oproti prvnímu turnaji ME v Algarve," tak ve zkratce zhodnotil výkony svých svěřenců kouč Jan Rohlík. Důkladnější rozbor jednotlivých utkání v podání Honzy si můžete přečíst v tomto příspěvku.

Nadějný start s Gruzií

První utkání olympijské kvalifikace, jsme odehráli proti favorizované Gruzii, která překvapila zhruba před dvěma týdny celou Evropu, když se probojovala po velmi dobrých výkonech až do finále prvního kola ME.

S Gruzii jsme odehráli zcela vyrovnané utkání a byl vidět velký neklid - až strach - o výsledek ze strany Gruzínců, kteří ve snaze zamezit otevřené hře neuvěřitelným způsobem natahovali čas zhruba od poloviny druhého poločasu.

Fungovala nám velmi dobře kolektivní obrana oproti prvnímu turnaji. Zlepšili jsme se ve standardních situacích a pokud jsme byli na balonu, byli jsme velmi nebezpeční. Dokázali jsme kontrolovat kontinuitu hry nepřicházeli o míče v kontaktu, útočili ve větší hloubce a s rychlostí. Míč jsme sice měli v držení méně avšak byli jsme s ním maximální efektivní.

Konečná prohra 17:14 nás velmi mrzela. O pár drobný chyb méně a mohli bychom bojovat o lepší umístění v turnaji, když to hodnotím zpětně a s ohledem na výsledky všech utkání v naší skupině.

Důstojný duel se Španěly

Druhý zápas prvního hracího dne jsme odehráli proti favorizovanému Španělsku a první poločas jsme pokračovali ve stejném duchu jako v prvním utkání. Za mě z toho byl skvělý a překvapivý výsledek 14:14 v poločase, 2:2 na pětky.

Ve druhém poločase Španělé potvrdili roli favorita a jednoznačně nás přehráli. Konečný výsledek 14:40 ale nebyl v žádném případě ostudným. Koneckonců, jednalo se tým, který nakonec bral bronzové medaile z Evropských her a v souboji o třetí místo vymazal Portugalsko výsledkem 42:0

Nepříjemná porážka od tradičního rivala

Druhý hrací den jsme dohrávali poslední utkání ve skupině proti našemu skalnímu rivalovi týmu Belgie, Belgie udělala velký výkonnostní skok za poslední dva roky. Ale věřili jsme že jsme schopní je porazit, nebo minimálně sehrát vyrovnané utkání. Utkání nám nevyšlo ale vůbec dle našich představ. Doslova nám proteklo mezi prsty. Každý hráč si vybral svoji slabší chvilku a i přesto, že jsme se snažili bojovat, byl z toho výsledek 7:40 a velké zklamání.

Malou náplastí na duši muže být vzestupná výkonnost Belgie v průběhu celého turnaje, která nakonec o 5. místo přehrála velmi kvalitně hrající výběr Německa 24:0. Neprohráli jsme s žádnými "nýmandy".

Satisfakce s Rumuny

Poslední zápas druhého hracího dne jsme odehráli proti výběru Rumunska, které již bylo součástí turnajové části o konečné 9.-12. místo. Předváděli jsme opět hru jako v prvním dni turnaje a po velkém boji porazili Rumunsko 21:15. Byla to velká satisfakce a potřebná morální injekce pro celý tým. Na této úrovni není lehkých soupeřů a každé vítězství je velmi cenné.

Nešťastná koncovka utkání s Litvou

Třetí den jsme tedy nastoupili do utkání o celkově 9. až 10. místo, proti našemu dalšímu, již tradičnímu soupeři, který je nám dle mého názoru výkonnostně blízko a to celku Litvy.

Očekával jsem velký souboj od začátku až do konce utkání. Má očekávání se naplnila a byla z toho bitva jak u Thermopyl a drama až do konce. Skóre se přelévalo ze strany na stranu a oba týmy chtěli urvat vítězství na svoji stranu. Nám se to dařilo lépe a i proto jsme ještě těsně před koncem vedli, ale o výsledku není nikdy rozhodnuto dokud nezazní poslední hvizd píšťalky rozhodčího. Doslova poslední akcí zápasu se podařilo Litvě položit pětku a vyrovnat tak stav utkání na 19:19. V následném prodloužení jsme díky chybě ve své dvaadvacítce přišli o míč a Litva rozhodla v náhlé smrti o svém vítězství.

Krutá podstata sedmičkového ragby

Všichni jsme to nesli velmi těžce, včetně mě, ale tohle je přesně sedmičkové ragby. Někdy tým zvítězí poslední akci zápasu a je z toho obrovská radost a euforie, jindy obrovské zklamání a smutek. This is SEVENS.

Závěrem bych chtěl klukům poděkovat za jejich obětavé a bojovné výkony. Rozhodně nejde o žádnou ostudu. Desáté místo z Olympijské kvalifikace je dobrým příslibem do finálového turnaje ME. Dobře jsme reprezentovali svoji zem na hřišti i mimo něj. A byli jsme doufám velkou podporou pro naše ženy, které se postaraly o historický úspěch a přivezly domů bronzové medaile. Holky byly jste skvělé a jste pro nás velkou motivací, která nás žene dál. #myjsmecesi

Česká výprava na turnaji ragby 7s mužů, horní řada zleva: Olga Grossová (fyzio), Jan Rohlík (trenér), Ondřej Bejček, Daniel Rygl, Dan Hošek, Matyáš Hopp (kapitán), Jindřich Kulhavý, Jakub Havel, Karel Šampalík ml., David Miřácký a Dominik Vaněk (vedoucí týmu). Spodní řada zleva: Michal Neuwirth (fyzio), Marek Šimák, Adam Miřácký, Tomáš Petříček, Adam Košata a Adam Koblic.