Reprezentace XV - ženy

Češky zastavila finská obrana a urputnost

Podobně jako finský maršál Mannerheim postavil před druhou světovou válkou neprostupnou linii, vytvořily dnes jeho krajanky neprostupný val v zápase s Českem. Tuzemské ragbisty v Brně podlehly Finsku těsným rozdílem 0:3.

Anežka Skalová patřila mezi jedny z nejlepších hráček na hřišti. Několikrát se snažila prorvat finskou defenzívou. Foto: Martin Flousek

Podobně jako finský maršál Mannerheim postavil před druhou světovou válkou neprostupnou linii, vytvořily dnes jeho krajanky neprostupný val v zápase s Českem. Tuzemské ragbisty v Brně podlehly Finsku těsným rozdílem 0:3.

V zápase mistrovství Evropy třídy Trophy to byl nesmírně bojovný duel. Oba týmy velice dobře bránily, ten český přesně plnil to, o čem před zápasem hovořila kapitánka Kateřina Nováková: rval se o každý míč, chodil srdnatě do skládek, dával do toho takřka vše.

Hře ale trochu chyběl nápad, česká formace se dopředu posouvala dosti upracovaně. Domácí tým v ofenzívě takřka nevyužíval překopů za finskou obranu, na nějaké se dostalo až v závěru utkání.

Finky ale hrály velice chytře, rychle vystupovaly proti útočícím Češkám. Ty pak pod velkým tlakem jen stěží sbíraly metry dopředu. Ve hře občas problikl pěkný okamžik: Anežka Skalová svým důrazem a rychlostí sbírala potřebné metry, stejně tak se do soupeřovy obrany rozbíhala kapitánka Kateřina Nováková. Věra Gärtnerová několikrát skvěle zabránila nebezpečně se rozjíždějícímu útoku Finek.

Když už se českému týmu vyskytla příležitost, zazdila ji většinou nepřesnost, často předhoz. Naprosto vyrovnaný zápas rozhodl jeden jediný trestný kop s cílem dosáhnout tří bodů v celém zápase. Finka deset minut před koncem zacílila přesně. 0:3.

Hráčky urputný duel vyčerpal, po zápase na nich bylo vidět zklamání. "Tohle hodně bolí, mentálně i fyzicky. Ragby pro mě a pro holky znamená hodně," říkala kapitánka Kateřina Nováková. "Tyhle zápasy nás posouvají dál, věřím, že na podzim to dáme. Postupně obměňujeme hráčky a zvykáme si na sebe," uvedla mlynářka Aneta Šmejdová. "Zápas bolel, ragby je tvrdší sport než judo," hodnotila zápas Alice Matějčková, ještě nedávno špičková judistka.

Češky jsou po tomto zápase v Trophy na čtvrtém místě tabulky z pěti zemí. Jako jediné mají odehrány čtyři zápasy. Pořadí vévodí suverénní Portugalky. Tuzemské ragbistky nejprve loni v listopadu smolně prohrály s Němkami, pak doma porazily Belgičanky a před čtrnácti dny podlehly v Portugalsku.

FOTOGALERIE ZÁPASU ZDE

ZÁZNAM ZÁPASU ZDE

TABULKA ME TROPHY ZDE


Sestava českého týmu

1 Gabriela Špačková
2 Aneta Šmejdová
3 Alžběta Sůsová
4 Alice Matějčková
5 Kateřina Nováková
6 Dominika Holčíková
7 Anežka Skalová
8 Kristýna Plevová
9 Kristýna Jüngerová
10 Pavla Zahradková
11 Věrka Gärtnerová
12 Kateřina Nováková
13 Petra Vacková
14 Michaela Kovářová
15 Pavlína Čuprová

16 Natálie Kollmanová
17 Dominika Havelková
18 Anna Benešová
19 Viktorie Lančová
20 Hana Hubincová
21 Šárka Kyselová
22 Anežka Hrubá
23 Zuzana Malá

pb

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři