Ragby XV - Extraliga

Brněnská invaze z Afriky

V letošní ragbyové extralize, již tak bohaté na zajímavé momenty, se narodila další mimořádnost. Dragon Brno si z Jižní Afriky zajistil čtyři nové hráče. A celé kvarteto, ragbista vedle ragbisty, ve svém prvním zápase hrálo velice dobře. Ve 2. kole nejvyšší tuzemské soutěže patnáctek to odnesla pražská Praga.

Výrazné posily Dragonu Brno pro sezónu 2023: Monré De Ridder, Rowan George Jansen, Conwill Draghoender, Handré Bezuidenhout. Foto: David KostelkaV letošní ragbyové extralize, již tak bohaté na zajímavé momenty, se narodila další mimořádnost. Dragon Brno si z Jižní Afriky zajistil čtyři nové hráče. A celé kvarteto, ragbista vedle ragbisty, ve svém prvním zápase hrálo velice dobře. Ve 2. kole nejvyšší tuzemské soutěže patnáctek to odnesla pražská Praga.

„Už delší dobu jsem si přála náš tým podpořit, oživit, doplnit zkušenými hráči, kteří přinesou tu pravou energii do týmu. Týdny práce se uzavřely," uvedla Linda Vrátníčková, sportovní ředitelka Dragonu Brno. „Nejen, že hoši posilní náš A-tým, ale zapojí se i do trénování mládeže, jak v jednotlivých kategoriích, tak i v našem Sportovním centru mládeže pro talentované hráče," doplnila ředitelka.

Z regionu Jižní Afriky, tak bohatého na skvělé hráče, si Brno vylovilo tři ragbisty z Namibie a jednoho ze sousední Jihoafrické republiky. Monré de Ridder nastoupil na postu útokové spojky, Handré Bezuidenhout jako vnitřní tříčtvrtka. Conwill Draghoender a Rowan George Jansen začínali na lavičce a do hry se dostali v průběhu zápasu. Bezuidenhout položil dvě pětky, Jansen jednu, de Ridder se trefil z kopu po položení. Praga v Brně prohrála 29:14, když podle opraveného zápisu vybojovala i jednu technickou pětku.

Příchod čtyř hráčů z Jižní Afriky do Dragonu je podržením jasného trendu letošní extraligy. Přivést pro posílení týmů kvalitní hráče z ragbyově vyspělejších zemí. Například Slavia nedávno získala čtyři Gruzínce či Tatra dva Jihoafričany. Dva velice dobří Namibijci působili ve Spartě, více méně již „domestikováni" jsou například Jihoafričané Nicolaas Uys v Tatře Smíchov, Tristan Horak v Říčanech nebo Sheldon Fortune ve Spartě.

„Dragon umí překvapit, vytvoření konkurenčního prostředí je skvělé pro diváky," říká Tomáš Krejčí, někdejší kapitán české reprezentace a expert na světové sedmičkové ragby. Motivace týmů je jasná. Osmičlenná extraliga se pro rok 2024 zkrátí na šest týmů, poslední dva celky krátké základní části sestupují přímo do 1. ligy, pátý a šestý tým jdou do baráží. Na čtyři první místa zaručující „klid" a semifinále je tudíž mimořádný přetlak.

Už tuto sobotu hraje Dragon Brno na hřišti rivalského Vyškova. Ten měl letos skvělý nástup, fanoušky proto zřejmě čeká mimořádně zajímavý zápas.

Namibie, někdejší kolonie Německá jihozápadní Afrika, je nezávislou zemí tepreve od roku 1990. Do té doby ji spravovala Jihoafrická republika. Úředními jazyky v zemi je i afrikánština a němčina. Země se zúčastnila posledních šesti světových ragbyových šampionátů, ale nikdy nepostoupila ze základní skupiny. Letos je ve skupině s Novým Zélandem, Francií, Itálií a Uruguayí.

VÍCE O EXTRALIZE ZDE

Linda Vrátníčková celou čtveřici hráčů z Jižní Afriky představila, například Handré Bezuidenhout si za národní tým zahrál i Světovou sérii v sedmičkách.

Monré De Ridder
Národnost: JAR
Věk: 19 let
Pozice: útoková spojka a zadák, kopáč na bránu
V JAR hrál za provinční výběr U20
Mateřský klub: Despatch Rugby Club

„Jediný hráč z JAR pro tuto sezónu. Od Morného, jako útokové spojky, očekáváme, že bude řídit náš útok a dá naší hře více kreativity a také přesnosti. Je to hráč, který má zkušenosti z provinčního ragby, kde hrál ve výběrovém týmu. Je výborným kopáčem s úspěšností okolo 90 %. Věříme, že se mu bude dařit stejně dobře, jako v rodné domovině a vyškolí i naše kopáče napříč všemi mládežnickými kategoriemi."

Conwill Draghoender
Národnost: Namibie
Věk: 20let
Pozice: druhá a třetí řada
Reprezentace: Namibie U20 (zástupce kapitána)
Mateřský klub: FNB Unam Rugby Club

„Mladý hráč, který rád hraje do prostoru. Je schopen skákat auty a převzít roli lídra roje na pozici číslo 8 (vazač). Naše nabídka, zahrát si poprvé v Evropě, ho velice nadchla, a proto souhlasil, že si vyzkouší ragby u nás na Dragonu."

Rowan George Jansen
Národnost: Namibie
Věk: 20 let
Reprezentace: U18 ragby 7´s a U20
Kapitán U20, U18 ragby 7´s
Ocenění: Hráč roku 2019 Windhoek High School
Mateřský klub: FNB Unam Rugby Club

„Postavou menší hráč, ale velice dynamický. Rád hraje s míčem do prostoru. V rucku a obraně je to velký bojovník, který umí ukrást soupeři spoustu míčů. Má zkušenosti i z rugby 7´s, a to i jako kapitán. Do roje by měl být velkým přínosem, co se týče tahu dopředu. Bude velice zajímavé tohoto hráče sledovat."

Handré Bezuidenhout
Národnost: Namibie
Věk: 28 let
Pozice: 10,12,13
Národní tým: HSBC Rugby 7´s v Hong Kong, Welwitschia Namibia Currie Cup
Zahraniční angažmá: Leprechaun Tiger Rugby Club
Mateřský klub: Trustco United Rugby Club Windhoek

„Nejzkušenější hráč, který ve svých 28 letech je v nejlepším věku pro hráče v útoku. Má bohaté zkušenosti, jak z ragby XV, kde hraje za jeden z předních týmu Namibie, tak také ze světové série rugby 7´s, konkrétně z turnaje HSBC 7´s Hong Kong. V ragby XV je to hráč, který má rád obranu. Má zkušenosti i ze zahraničí, z Kanady, kde působil ještě minulý rok."

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři