22.11.2022 – O RAGBY V MÉDIÍCH

​Český ragbista už tlačí bob. Chce na olympiádu

Ragbista David Bureš (označen) už jezdí v bobu. Foto: Iva RoháčkováRagbyový novinář Petr Skála ze serveru České ragby přinesl rozhovor s někdejším ragbistou a nyní již bobistou. David Bureš hrával od šestnácti let ve Francii. Dotáhl to dokonce do vysoké úrovně Federal 1, nejdříve za Mâcon, později za Limoges.

Letos se teprve dvaadvacetiletý sportovec, jak zjistil Petr Skála, rozhodl po šesti letech na francouzské půdě změnit život. Přečtěte si povídání s Davidem Burešem zde:

„Můj kondiční trenér Jan Kobián je bývalý bobista. Říkal mi, že až mě přestane ragby bavit, tak ať se vrátím do Česka a naskočím do bobu. O změně jsem přemýšlel už dřív, ale když mi ve Francii prodloužili smlouvu, tak jsem tam ještě zůstal. Až letos se to nějak sešlo, když letos bobisté vypsali nábor, bylo to asi týden po mém návratu do Česka," vylíčil okolnosti přestupu z ragbyového trávníku do ledového koryta.

„Nebylo to však vůbec snadné. Slabinou je totiž roztlačování bobu. Proto jsem v posádce zařazený na druhé místo za pilotem, kde se neběží tak dlouho," porozprávěl závodník pocházející z Brna o tom, co musel v tréninku změnit.

„Zase tak moc ne. Mohl jsem ubrat na kondičce. V ragby je potřeba vydržet běhat osmdesát minut, na bobu stačí naplno zasprintovat třicet metrů. Pak už se vezu a v bobu se vydýchám. Po první jízdě jsem byl nadšený. Neudělalo se mi, jak mi někteří předpovídali, špatně, ale cítil jsem adrenalin. Bylo to úžasné, jen jsem se modlil, abychom dojeli po kudlách a ne po hlavě, " řekl o svých pocitech už bývalý 110 kilogramů vážící ragbista, který se nějak srovnal s rychlostí bobu v toboganu.

Vrátíte se po čase opět k ragby nebo na hru se šišatým míčem zapomenete jako na váš původní sport badminton?
Chtěl bych u bobů vydržet nejméně do ZOH v roce 2026, kam bych se rád jako závodník podíval. To však neznamená, že bych se k ragby nemohl vrátit. Nadále sleduji výsledky českých ragbyových reprezentantů a zajímám se o to, jak se ji vede. S celou řadou z nich se ostatně znám osobně. Vždyť jsem z některými hrál v juniorské reprezentaci a třeba s Albertem Froňkem jsem byl jistou dobu i ve Francii. Nakonec ani na badminton jsem nezapomenul a občas si s někým v létě jen tak zapinkám."

Máte nějakou přezdívku a pokud ne, nebojíte se, že se jím stane novináři zdůrazňování, že jste ragbista?
Neměl jsem dosud žádnou přezdívku a jestli mne novináři označili ve svých článcích, že jsem ragbista, který jezdí na bobu, tak je to pravda. Mezi bobisty jsem se dostal zásluhou dovedností, ve kterých jsem se zdokonal v zahraničí při ragby."

Chcete se sportu věnovat i po skončení původní hráčské nyní závodnické kariéry?
Vystudoval jsem na Vysokém učení technickém v Brně bakalářský obor a ve studiu pokračuji i nyní v magisterském studiu. Jak lze spojit aktivní sport se studiem jsem se naučil ve Francii, kde jsem absolvoval střední školu a maturoval jsem tam."

Co vás nyní čeká?

Závody Evropského poháru a po něm závody světového poháru. Ten Evropský pohár je hodně silně obsazený, protože špičkoví bobisté pochází právě z Evropy a mezi nejlepší patří například právě Němci.

Ragbisté se před utkáním v Česku zdraví pozdravem Ragby zdar a před mezistátními utkáními se hrají hymny obou soupeřů. Jak se zdraví bobisté a kdy se hraji při závodech bobů hymny?
Jaký mají bobisté pozdrav nevím, dokonce se obávám, že žádný nemají. Nu a kdy se hraje při závodech hymna? Nu přeci při vyhlašování výsledků vítězné posádce."


"S tím dotazem na tu hymnu, to bylo řečeno záměrně, protože. Davide, ať si brzy po závodech bobů poslechnete nebo dokonce zazpíváte českou hymnu:" Autor: Petr Skála

***********************************

David Bureš
Hrával také v roji české reprezentace na dvou v zahraničí pořádaných ME U18. Odehrál také v roce 2019 podle zdroje Ragby.info.cz 67 minut v reprezentaci mužů v utkáních Portugalsko - Česko 93:0 a Česko - Nizozemsko 22:24, ve kterých své spoluhráče střídal v roji.

Jan Kobián

Kondiční trenér a bobista. V bobu se zúčastnil celkem pěti olympijských her. Od Lillehammeru v roce 1994 po Vancouver 2010. Startoval ve dvoj a čtyř bobu.

Petr Skála
Dlouholetý český ragbyový novinář a ragbista. Člen RC Praga Praha.

*************************************


ROZHOVOR V PŮVODNÍM ZNĚNÍ ZDEpb