18.11.2021 – TRÉNOVÁNÍ & VZDĚLÁVÁNÍ

Skládky v Česku váznou. Velký sraz má pomoct k nápravě.


Více než 150 mladých ragbistů a více než 50 trenérů se o víkendu potká na pražské Markétě. Na Národním ragbyovém stadionu se uskuteční regionální sraz kategorií U14, U18 a U23. Hráči a kluboví trenéři zde pod vedením zkušenějších koučů budou rozvíjet své schopnosti a znalosti. V takovéto podobě vůbec prémiový regionální sraz je určen prvnímu z takzvaných Klíčových národních témat: individuální obraně a skládce. „S tím máme v České republice problém, prostě nejsme moc dobří obránci, neskládáme, nechce se nám do toho,“ říká trenér reprezentace do 20 let a šéftrenér mládeže České rugbyové unie Roman Šuster, který bude jedním z hlavních koučů-cvičitelů pro hráče i ostatní trenéry. „Na klubech seskládání a individuální obrana moc netrénuje, hráči k tomu nemají takový vztah jako k balónu.“

Myšlenka regionálních srazů je zaměřena na koncepční práci a rozvoj zejména v čase zimních měsíců, než začnou pravidelné soutěže. První sraz je v Praze, v plánu je organizovat je jak v Čechách, tak i na Moravě. „Srazy jsou jedním z prvků, které by měly začít zvyšovat úroveň českého ragby,“ říká Marek Fořt, trenér a člen Výkonného výboru České rugbyové unie.

Regiony mají sloužit jako jakýsi předstupeň reprezentací. Výběr je daný na nominaci klubových trenérů, ti na srazy pošlou hráče, které považují za fyzicky a herně zdatné tak, aby zvládli vyšší zátěž a zároveň i testy, které byly předepsány. Požaduje se samozřejmě zvládnutí základních dovedností jako je přihrávka, skládka, chycení míče či rychlé rozhodování.

Regiony či regionální srazy by měly do určité míry vykompenzovat fakt, že do reprezentací se dostane poměrně malý počet hráčů. Těžké zápasy jako například ty, kterými právě prošla reprezentace do 20 let na mistrovství Evropy Championship v Portugalsku, tak absolvuje jen málo mladých ragbistů. Regionální výběry, ze začátku nejlepší hráči regionu Čechy a ti nejlepší z regionu Morava, budou procházet společnými tréninky i hraním proti sobě v jednotlivých kategoriích. „Pokud chceme navýšit výkonnost hráčů, potřebujeme širší spektrum hráčů. Ty lepší z klubů dát dohromady, aby spolu mohli trénovat i hrát. To je ta klíčová věc,“ uvádí Roman Šuster.

30238972134_4ac7361d1a_o.jpg

Mezi trenéry, kteří školení na víkendovém srazu povedou, jsou členové reprezentačních realizačních týmů nebo metodické komise. Patři mezi ně Karel Šampalík, Miroslav Němeček, Tomáš Kohout, Jan Rohlík, Michal Ouředník či Pavel Vokrouhlík. „Je to zatím největší akce podobného typu, která u nás kdy byla,“ pochvaluje si Michal Ouředník, hráč, trenér a sportovní ředitel ARC Iuridica Chrášťany. Jen z tohoto klubu, který velice dobře pracuje s mládeží, přijde na školení osm koučů.

„Trenéři, kteří jsou přihlášeni na klíčová národní témata, budou v první fázi zejména pozorovat a analyzovat trénink, který povedeme. Ve druhé fázi už bude část odpovědnosti i na nich. To oni budou trénink připravovat i vést, i když s naší spoluprací,“ vysvětluje Roman Šuster.


Na srazu je třeba dodržovat aktuální protipandemická opatření. Ty se v současnosti rychle mění, každý z hráčů a trenérů tak bude před vstupem na stadion na Markétě upozorněn na jejich aktuální znění. Tato pravidla je poté třeba dodržovat.

Děkujeme. Organizátoři.


PB